top

Prawo jazdy kat. B – jak zdać?


Zadania egzaminacyjne na placu manewrowym:

 1. Przygotowanie się do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy
  • sprawdzenie płynów-poziom oleju w silniku, płynu chłodzącego, hamulcowego oraz płynu w spryskiwaczach.
  • sprawdzenie sygnału dźwiękowego
  • sprawdzenie działania świateł (pozycyjnych/postojowych, mijania, drogowych, hamowania "STOP", cofania, kierunkowskazów, awaryjnych oraz przeciwmgłowych tylnych.
  • ustawienie fotela, lusterek (w lewym lusterku osoba egzaminowana powinna widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem , w prawym lusterku powinien byc widoczny prawy bok pojazdu oraz prawa przestrzeń za samochodem. W wewnętrznym lusterku musi być widoczny przez tylna szybę obszar za pojazdem), zagłówków (powinny byc ustawione blisko za głową na jej wysokości), zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz upewnienie się czy są zamknięte drzwi pojazdu.
 2. Uruchomienie silnika pojazdu
 3. Włączenie świateł odpowiednich dla jazdy w ruchu drogowym
 4. Upewnienie się o możliwości jazdy- wykluczenie prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym oraz ocena sytuacji wokół pojazdu.
 5. Płynne ruszanie poprzez zwolnienie hamulca postojowego -gdyby był uruchomiony.
 6. Płynna jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, a podczas jazdy do tyłu osoba egzaminowana powinna obserwować tor jazdy zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę i lusterka. Nie wolno najeżdżać kołem na linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk , nie wolno potrącać pachołków lub tyczek i niepotrącanie ich. Zatrzymanie pojazdu powinno nastąpić przed końcem i początkiem pasa ruchuw wyznaczonym polu
 7. Ruszanie z miejsca na wzniesieniu – w trakcie wykonywania manewru należy zaciągnąć hamulec postojowy na wzniesieniu, a następnie ruszyć do przodu zwalniając go.

Zadzwoń i zapisz się na kurs

71 336 26 05 pon - pt 11:00 - 17:00

Skontaktuj się z nami online

Znajdź nas na Facebook
Znajdź nas na Google+
Znajdź nas na Twitter